- Úvod
- Fakta o slunci
Fakta o slunci
Tisková zpráva
Sluneční záření nás chrání – nejen díky vitaminu D
UV paprsky působí na imunitní systém mnohem více než „sluneční vitamin“.
Veldhoven, 25. dubna 2012 (SRF) Slunce má po mnoha stránkách značný vliv na naše zdraví. Velký podíl na tom má vitamin D, takzvaný sluneční vitamin, který je prospěšný v tom, že reguluje imunitní systém a chrání nás proti autoimunitním onemocněním jako je cukrovka, roztroušená skleróza a bakteriální a virové infekce. Jak nyní dokázali australští výzkumníci, i v tomto případě však slunce není zcela vždy odkázáno na „zprostředkovatelské služby“ vitaminu D.
Vědecký tým ve své studii zkoumal, do jaké míry imunoregulační účinky UV záření fungují výhradně díky tvorbě „slunečního vitamínu“ v pokožce. Porovnali výsledky studií zaměřených na účinky vitaminu D se studiemi věnovanými expozici slunci nebo UV záření a zjistili, že UV záření imunitní systém ovlivňuje mnohem více než „sluneční vitamín“.
„Aby imunitní systém plně využil účinků UV záření, musíme pravidelně, avšak nepříliš intenzivně pobývat na slunci nebo chodit do solária,“ vysvětluje Ad Brand ze Sunlight Research Forum (SRF). Jak dodal, podle nejnovějšího výzkumu se ukazuje, že přístup, kdy se co nejvíce vyhýbáme slunečnímu záření a uspokojujeme potřebu vitaminu D pomocí doplňků stravy, není vhodný.
Sunlight Research Forum (SRF) je nezisková organizace se sídlem v Nizozemsku. Jejím cílem je zprostředkovat široké veřejnosti nejnovější lékařské a vědecké poznatky o dopadech mírného vystavení lidského těla ultrafialovému záření.
Zdroj:
Prue H. Hart, Shelley Gorman, John J. Finlay-Jones: “Modulation of the immune system by UV irradiance: more than just the effects of vitamin D?” v: Nature Reviews Immunology 11, 584 (2011)
Kontakt pro média:
Ad Brand
Sunlight Research Forum (SRF)
Tel.: +31 (0)651 358 180
Co je sluneční záření?
Řečeno zcela jednoduše, sluneční záření se skládá z tří typů paprsků o rozdílné vlnové délce. Kromě viditelného světla jsou to infračervené paprsky (také IR z anglického infrared), které vnímáme jako teplo, a ultrafialové paprsky (UV) způsobující opálení. UV záření se dále dělí na typy UVA, UVB a UVC. Pro nás je však důležité pouze UVA a UVB záření, protože nebezpečné UVC záření naštěstí pohlcuje zemská atmosféra, a na nás tedy nijak nepůsobí.
Jak vzniká opálení?
Krátce: opálení není nic jiného než automatická ochrana pokožky před slunečním zářením. Působením UVB paprsků vzniká ve spodní vrstvě pokožky pigment melanin, který se pak pomalu dostává na povrch těla. Tvorba pigmentu se spouští už při poměrně nízké dávce UVB záření. Při pronikání na povrch pokožky melanin tmavne vlivem UVA paprsků a kyslíku přiváděného krví. Pokožka tak získá nejen pěkné opálení, ale také přirozenou ochranu před škodlivým působením příliš silného UV záření. Správným dávkováním opalování je takto možné dosáhnout až ochranného faktoru 10.
Další prostředek přirozené ochrany pokožky před UV zářením představuje takzvaná „sluneční mozolnatost“. Opět vlivem UVB paprsků dochází k zesílení pokožky, což může zvýšit ochranný faktor až o čtyři stupně. Tomuto jevu se tedy říká sluneční mozolnatost.
Tajemství dokonale opálené pokožky
Tajemství dokonale opálené pokožky tedy spočívá v ideální kombinaci UVA a UVB záření. V přirozeném slunečním světle však jejich síla a složení závisí na mnoha vnějších faktorech. Například na tom, jaká je denní a roční doba, na stupni zeměpisné šířky, kde se nacházíte, na míře znečištění ovzduší nebo na tom, jak se paprsky odrážejí od vody nebo sněhu. Naproti tomu v kvalitních soláriích je poměr UVA a UVB záření vždy dokonale vyvážený a zajišťuje tak optimální opálení. A protože toto šetrné opálení představuje pro pokožku přirozenou ochranu, je pobyt v soláriu vhodnou přípravou před dovolenou v slunných oblastech nebo na horách.